Szójaital
Recept nyomtatása Szójaital Finom, krémes tejpótló egy kis vaníliával. A kész italon látszik, hogy milyen habos, és még tovább habosítható akár kávéhoz, vagy kakaóhoz. Előkészítés
A „szójatej” a világ másik felén, Ázsiában a mindennapok itala, a nyugati térfélen már komolyan megoszlanak róla a vélemények. Mivel közismert, hogy a legtöbb szója génmódosított, a félelmek nem is alaptalanok, ráadásul nagyon magas az ösztrogén tartalma, amire különösen a fejlődésben levő gyermekeknek, a férfiaknak, de még a fogamzó korban levő nőknek sincs szüksége. A magas ösztrogénszint a szervezetben számos egészségügyi probléma forrása lehet különösen a nőknél. A szója sok olyan alkaloidát* tartalmaz, amelyek allergiás panaszokat is okozhatnak.
Ugyanakkor sokan – különösen a vegetáriánus étrend hívei – ragaszkodnak fogyasztásához, hiszen a szójával pótolni tudják az állati fehérjék mellőzése miatt kiesett fehérjék egy részét. Ennek oka pedig az, hogy a szója az egyetlen növényi termés, ami tartalmazza az összes esszenciális aminosavat, a fehérjék azon építőköveit, amelyeket szervezetünk nem állít elő, így azokat táplálkozás útján kell a szervezetbe juttatni.
Hatását az is befolyásolja, hogy milyen formában esszük a szóját: szójatej, tofu, szójaszósz, fehérjekivonat vagy szójaolaj – hogy csak a leggyakoribbakat említsük. A szója számos tápanyagot és a szervezetre ható anyagot tartalmaz, a szójabab eredeti összetételét pedig a feldolgozás módja jelentősen megváltoztathatja. A másik szempont a saját szervezetünk: milyen állapotban van az anyagcserénk és az endokrin rendszerünk.
Kiegyensúlyozott étrend részeként fogyasztva biztonságos és egészséges, nagy mennyiségben fogyasztva viszont már nehezen kiszámítható a hatása.
* Alkaloida: a növényi sejtek anyagcseréjének hulladékanyagai, amelyek nagy mennyiségben mérgezőek lehetnek.
Recept nyomtatása Szójaital Finom, krémes tejpótló egy kis vaníliával. A kész italon látszik, hogy milyen habos, és még tovább habosítható akár kávéhoz, vagy kakaóhoz. Előkészítés
“Kicsit furcsa a szaga és az állaga, de nagyon finom”. Általában valahogy így jellemzik a nattot, amely talán a világ egyik legmegosztóbb étele. Van, aki imádja, de akad olyan is, aki inkább elutasítja, hiszen elég érdekes étel, amelyet sokan még csak meg se hajlandóak kóstolni. Magyarországon és talán egész Európában még igen keveset hallani róla, pedig más földrészeken előszeretettel fogyasztják nem csak íze, hanem jótékony hatásai miatt is.